Nerede olursanız olun ölüm sizi yakalar. Sağlam yapılmış kalelerde bulunsanız bile...(Nisa-78)...Ayet

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Pazarköy

 1. #1
  Siyahincim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Siyahincim isimli Üye şimdilik offline konumundadır ^^Admine^^
  Üyelik tarihi
  06 Şubat 2008
  Bulunduğu yer
  ^^Bıraktığın Yerden^^
  Mesajlar
  599

  Standart Pazarköy

  Köyün eski ismi Mişona idi. Mişona, Potomya karyesinin bir yerleşim yeri olarak ilk defa 1583 tarihli Tapu Tahrir Defterinde geçer. Bu tarihten önce yazılmış olan 1486, 1515 ve 1554 tarihli Tapu Tahrir Defterlerine Mişano adının geçmemiş olması bu yerin o zamanlar bir yerleşim yeri olmamasından değildi. O tarihlerde yazılan Tapu Tahrir Defterleri karye bazında yazılıyor ve o tarihlerde Potomya, bütün yerleşim yerleri ile bir karye sayılıyordu. O dönemde Salaha bölgesi de 12 yerleşim yerini ihtiva etmesine rağmen bir karye olarak ele alınıyor ve bütün yerleşim yerleri tek isim altında vergilendiriliyordu. Fetihten sonra yazılan Tapu Tahrir Defterlerine göre bölge tamamen Hıristiyan'la meskundu. Yer yer Müslümanlığa geçişler başlamıştı. 1583 yılana gelindiğinde nüfusun 5'te biri Müslümanlaşmıştı. Bu dönemdeki Müslüman nüfusun bir kısmı Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçen yeni Müslümanlardan, diğer kısmı da başka yerlerden gelip bölgeye yerleşen kadim Müslümanlardan oluşuyordu. 1583 tarihinde Mişona' da tamamı Müslümanlardan oluşan 37 hane bulunuyordu. Bunların yeni Müslümanlar mı yoksa başka yerden buralara gelip yerleşen kadim Müslümanlar mı olup olmadığını bilemiyoruz. Mişona adına bundan sonra 1603 tarihli İcmal defterinde rastlıyoruz. Bu deftere göre, Mişona ve Gutoz köylerinin vergileri Gürcistan seferine katılıp üstün derecede yararlılığı olan Mustafa ve Aydan isimli şahıslara tahsis edilmişti. 1875 tarihli Trabzon Salnamesine göre Mişona, Rize kazasına bağlı 49 hane ile 194 yetişkin erkek nüfusa sahip bir karye idi. Kaçaran köyü ile birlikte Potomya mıntıkasına dahildi.

  93 harbinden sonra 1878 tarihinde Rize, Lazistan Sancağı merkezi oldu. 1913 tarihinde sancak merkezinde oluşturulan bir komisyon, Rize köylerinin isimlerini Türkçeleştirdi. Bu meyanda Mişona da " Birkaç köyün mevki-i meşhuru olması" münasebetiyle Pazarköy ismiyle adlandırıldı.

  Pazarköy 1944 yılında kurulan Güneysu bucağına bağlandı ise de, 1966 yılında Güneysu'dan ayrılarak Rize merkez köyleri arasında yer aldı. Bu tarihlerde Pazarköy, Devlet planlama teşkilatı tarafımdan merkezi köyler arasına alındı. Bu özelliğini bu güne kadar devam ettirmektedir.


  Kurumlar ve Kuruluş Tarihleri:

  İlkokul 1953 yılında, Ortaokul 1976 yılında açıldı. Ortaokul 1981 yılında İl merkezine yakın olduğu gerekçesiyle 12 Eylül Hükümeti tarafından kapatıldı. Sekiz yıllık ilköğretim okulu 1997-1998 Eğitim ve öğretim yılında eğitime başladı. 1999 yılında yeni binasına taşındı. Pazarköy Çay atölyesi 1959 yılında faaliyete geçti daha sonra genişletilerek fabrika haline getirildi. Pazarköy PTT' si 1970 yılında hizmete girdi. Pazarköy elektrik alan ilk köylerden biri oldu; 1969 yılında elektriğe kavuştu. Pazarköy sağlık ocağı 1992 yılında tamamlandı. Pazarköy Kalkındırma Derneği 1963 'de kuruldu, Bu derneğin faaliyetine 12 Eylül hareketinden sonra son verildi. 1985 yılında kurulan Pazarköy Kalkındırma, İmar ve Yaşatma Derneği halen faaliyetini sürdürmektedir.

  Pazarköy,1945 yılında 368'i erkek, 482'si kadın olmak üzere toplam 850 nüfusa sahip idi. Köyün nüfusu bu tarihten sonra sürekli artarak 1970 yılında 1503 'e, 1980'de de 1590'a yükseldi. 1980den sonra Nüfus planlaması ve köyden kente göç olayına bağlı olarak

  Rize'deki bütün köyleri n nüfusları azalmaya başladı. Bu meyanda Pazarköy' ün nüfusu da azaldı. 1997 sayımına göre Pazarköy' ün nüfusu 852'e geriledi. 2000 nüfus sayımı sonuçlarına göre ise köyümüzde 466'sl erkek 514'ü kadın olmak üzere toplam 980 kişi yaşamaktadır.
  Unutma ! Sükûtlarda Saklıdır En Derin Haykırışlar..!!

  İstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver. Umut verip, güven aşılayıp da yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin...
  hz.mevlana


  ‎''Allah, hatır gönül gözeten, kolaylık gösteren, güleryüzlü kimseyi sever.”

  [Hazreti Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- ] (Buhari, Müslim)  "Vedalaşırken, birbirinizden ayrılırken, 'seni emanetleri zâyi etmeyen Allah'a emanet ediyorum' deyin."

  (Hadis-i Şerif - Kaynak: İbni Mâce  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz."


  .Sen dua edersin; ama kabul olmuyor sanırsın!
  Ekmek almak için bir fırına gidersin;
  Beklerken fırıncı ile bir sohbet başlar..
  Ve fırıncının hoşuna gidersin, hoşsohbetsin ya…
  Fırıncı başkalarına istediğini verip acele ile gönderir.
  Bu arada sen istediğini alamadığın için sıkılmaya başlarsın,
  Ama bilmezsin ki;
  Fırıncı daha yeni pişmiş en güzel ekmeği verecek…

  *Hz. Mevlâna*
  Siyahincimin Kaleminden

 2. #2
  Whiteİron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Whiteİron isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator
  Üyelik tarihi
  09 Ağustos 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  196

  Standart

  teşekkürler

 3. #3
  akkuszafer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  akkuszafer isimli Üye şimdilik offline konumundadır Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  06 Ağustos 2008
  Bulunduğu yer
  RİZE/PAZAR (ist/üsküdar şubesi)
  Mesajlar
  3

  Standart

  işte benim köyüm pazarköyüm


  araştırma için sağ ol nurdan


  VATAN İSE SÖZ KONUSU GERİSİ TEFERRUATTIR;

 4. #4
  _DenizGolgesi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  _DenizGolgesi_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır BySeaShadY
  Üyelik tarihi
  06 Şubat 2008
  Bulunduğu yer
  Rize (Merkez) Hayran Herkez
  Mesajlar
  374

  Standart

  emeğine sağlık... tşkler...
  BySeaShadY

  Giderken Dostlarım Unutmaz Sandım
  Beni Tanıyana Hiç Rastlamadım
  Eski Resimlere Baktım Ağladım
  Bıraktığım Gibi Değil Bu ŞEHİR...

  İşte Buna Derler Sevda
  İşte Buna Derler Aşk
  Yerle Bir Olsakda Sonunda
  Sanma Benim Umrumda...


Bu Konudaki Etiketler

Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok